Czy to manifest współczesnych kobiet? O czym jest Bądź duży Natalii Nykiel?


Czas aby nieco przyjrzeć się polskim utworom. Natalia Nykiel to dziś jedna z najpopularniejszych rodzimych wokalistek, a utwór “Bądź duży” stał się niemal hymnem współczesnych, młodych kobiet. Piosenka też wzbudziła olbrzymie kontrowersje, a to wszystko przez… jedno słowo. O czym jest Bądź duży?

O czym jest Bądź duży Natalii Nykiel? Nietrudno się domyślić. To wołanie do facetów, aby się ogarnęli. To się zwłaszcza wyczuwa w tym fragmencie;

Bądź dużym chłopcem i
Przestań do mnie słać pytania
Twe słowa to ciągi liczb
Nie ułożę z nich równania

Dalej Natalia narzeka, że współcześni faceci  nie potrafią jej zaskoczyć. Ale też podkreśla, że chce, by facet był jak wiatr, który wszystko wywraca do góry nogami.

Ty, to nie wiatr co sprawia
Ze łopoczą moje żagle

O czym jest Bądź duży? O facecie, co się nie poddaje

Chyba jednak mężczyzna z utworu nie jest aż taki kiepski, skoro ciągle próbuje odzyskać Natalię. Fakt, mógłby być bardziej w tym przekonujący;

Miesiąc już zostawiam bez słów
Zwiotczały twoje próby

Natalia jednak nie umie być su*ą,

Nie umiem być su*ką,
A Ty sypiesz mi piach w oczy

Co to znaczy? Można to interpretować, że piosenkarka wcale nie chce wcale do końca zamykać drzwi przed tym facetem, a chce po prostu by się ogarnął. Nieco inaczej jednak Nykiel wyjaśniała tekst w wywiadzie dla Onetu.

Faktycznie opowiadam o pogodzeniu się z pewną sytuacją i o tym, żeby samemu się nie pogrążać w rozpaczy. I w odpowiednim momencie powiedzieć “stop”. Nie dać się więcej tak traktować i być silną.

Jaki jest więc największy problem współczesnych facetów? Zdaniem piosenkarki, zwyczajnie nie potrafią oni o nic walczyć;

My wszyscy w czasach Facebooka, Instagrama i Snapchata mamy rozdmuchane ego. I w tym tkwi problem. Mamy zboczenie na punkcie samych siebie. Nie bez powodu co chwilę wrzucamy selfie, pokazujemy, jak super było na wakacjach i patrzymy, czy rosną nam lajki. Wszystko jest na wyciągnięcie ręki i o nic nie trzeba walczyć. A czasem powalczyć by wypadało, bo przy okazji można się czegoś nauczyć i nabrać charakteru.

Co ciekawe, użycie słowa su*a wywołało olbrzymie kontrowersje…

Fascynujące, że później wokół tego jednego słowa rozpętała się taka burza. Nawet do mojego menedżera dzwoniły nauczycielki z różnych szkół – z nadzieją, że się przesłyszały. Jedna “suka” i takie kontrowersje! – mówiła w tym samym wywiadzie.

Natalia Nykiel przy tym wcale nie spodziewała się, że utwór zdobędzie taką popularność i że stanie się swego rodzaju kobiecym manifestem. Obecnie utwór na YouTube ma już ponad 47 milionów odsłon. Mimo su*i.

Podobne teksty...

1 Response

  1. Marzec 9, 2018

    […] stał się też trochę hymnem współczesnych, wyzwolonych kobiet – trochę takim, jak “Bądź duży” Natalii […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *