O czym jest Learning to fly Toma Petty?


O czym jest Learning to fly Toma Petty, piękna piosenka z 1991 roku? Czasem najprostsze wyjaśnienia są najbardziej trafne…

“Learing to fly” to z pewnością jeden z największych hitów muzyka i jego zespołu the Heartbreakers. Co prawda utwór dotarł tylko na 28. miejsce listy Billboardu, to jest znany niemal każdemu. Doczekał się nawet coveru Boba Dylana.

Zatem o czym jest czym jest Learning to fly?

Tom Petty, podobnie jak zresztą duża część muzyków rockowych, miał wiele problemów z narkotykami. Często więc na pytanie “O czym jest Learning to fly Toma Petty?” odpowiadano, że o narkotykach. Wiele wersów mogło to sugerować.

Na przykład;

I’m learning to fly, but I ain’t got wings – czyli, że uczę się latać, choć nie mam skrzydeł.

Jeszcze bardziej do takiej interpretacji zachęcał fragment refrenu “Coming down is the hardest thing”. Ponadto Petty opowiadał, że gdy się lata, to obraz staje się coraz bardziej rozmydlony.

Tom Petty jednak sam mówił, że to wcale nie dotyczy narkotyków, a po prostu… latania. Przypomnijmy, piosenka była nagrana w 1991 roku, a to okres pierwszej wojny w Zatoce Perskiej. Petty opowiadał, że kiedyś widział w telewizji wywiad z jednym z pilotów, zaangażowanych w działania wojenne. Pilot opowiadał, że latanie jest trudne, choć to lądowanie sprawia najwięcej kłopotów – i to znalazło odzwierciedlenie w tekście.

Petty jednak przyznał, że utworu nie trzeba zawsze traktować dosłownie. Dla wielu więc to po prostu motywujący utwór o pokonywaniu swoich celów i przekraczaniu swoich słabości.

Well some say life will beat you down
Break your heart, steal your crown – śpiewa Tom.

Czasem więc życie daje w kość, łamie serce i zabiera koronę.

Ale według tej interpretacji, życie to też sinusoida. I nawet jak się wbijemy wysoko, to trzeba pamiętać, że kiedyś wylądujemy.

But what goes up must come down – śpiewa Petty.

I na tym polega też piękno tego utworu, że każdy może go interpretować po swojemu.

Podobne teksty...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *